Šíření koronaviru – trestný čin

13. března 2020

Dnes vláda zařadila SARS-CoV-2 na seznam nakažlivých nemocí, jejichž šíření je trestným činem. Toto opatření má spolu s ostatními opatřeními vlády zmírnit pandemii zmíněného viru. A co za úmyslné šíření hrozí? Nejpřísnější odstavec ustanovení § 152 trestního zákoníku hrozí až dvanáctiletým trestem odnětí svobody. Šíření SARS-CoV-2 je nyní považováno za trestný čin. Po mimořádném jednání vlády toto opatření oznámil premiér Andrej Babiš.

Dalšími mimořádnými opatřeními jsou: 

  • zákaz cestování do zahraničí, 
  • zákaz vstupu cizinců do ČR,
  • zákaz přítomnosti v bazénech či infocentrech, 
  • zákaz prodeje na tržnicích, 
  • zákaz denních stacionářů, 
  • zákaz návštěv ve věznicích.

Koronavirus je tedy dalším na seznamu chorob, jejichž šíření je trestným činem. Na této listině můžete také najít choleru, mor, salmonelózu, břišní, skvrnitý tyf, AIDS včetně viru HIV.

Jaké chování se tedy stává trestným činem?

Úmyslné šíření nemoci (tedy kdo úmyslně způsobí nebo zvýší nebezpečí zavlečení nebo rozšíření nakažlivé nemoci u lidí), podle trestního zákoníku takovému pachateli hrozí nejméně půl roku až tři roky ve vězení. Pokud se však jedná o organizovanou skupinu pachatelů, k šíření dojde při ohrožení státu, poruší-li takovým činem důležitou povinnost vyplývající z jeho zaměstnání, povolání, postavení nebo funkce nebo způsobí-li takovým činem těžkou újmu na zdraví hrozí pachatelům až osmiletý trest. V případě, že dojde na těžkou újmu na zdraví nejméně dvou osob nebo úmrtí nejméně jednoho člověka, trest se zvyšuje až na deset let. A pokud pachatel způsobí smrt nejméně dvou lidí, trest vzroste na dvanáct let

Zároveň dle názoru Nejvyššího státního zastupitelství došlo vyhlášením nouzového stavu k nastolení okolností podmiňující použití vyšší trestní sazby právě například u trestného činu šíření nakažlivé lidské nemoci, tedy hrozí trest až osmiletý.

Potvrzené případy k 12.3.2020 je 120 nakažených osob na našem území. Nejvážnější situace v Evropě zůstává v Itálii, kde je 15 113.

​​Upozorňujeme, že informace uvedené v tomto článku jsou aktuální v době publikace článku, není-li v textu uvedeno jinak.

Chcete i vy, aby za Vámi stál silný partner?

Zadáním telefonního čísla souhlasím s tím, že budu ve zvoleném čase osloven a kontaktován za účelem seznámení se s možnostmi od D.A.S.

Děkujeme!

Obratem vám zavoláme na telefonní číslo +420.

Chyba při zpracování požadavku,
zkuste to prosím později znovu!
Dneska

Rakouská dálniční známka není všemohoucí

Rakouská dálniční známka není všemohoucí

Jezdíte často přes Rakousko? Koupě dálniční známky ještě nemusí znamenat, že máte vše pod kontrolou a můžete bezstarostně cestovat. Rakouský úřad ASFiNAG je neúprosný, o čemž se přesvědčil i pan Honza.

Celý článek
Před týdnem

Co dělat, když vám soused zabarikáduje příjezdovou cestu

Co dělat, když vám soused zabarikáduje příjezdovou cestu

Sousedy a rodinu si bohužel nevybíráme. A že takové spory většinou nemají hladký průběh, může potvrdit i paní Katka, která narazila na opravdu zahořklého obyvatele vedlejšího domu. Situace se vyhrotila natolik, že musela zavolat na pomoc advokáty z D.A.S.

Celý článek
Před 2 týdny

Co byste neudělali pro svého domácího mazlíčka

Co byste neudělali pro svého domácího mazlíčka

Máte doma čtyřnohého parťáka? Pak jste určitě slyšeli o možnosti pojištění pro zvířata. Jedné takové nabídky využila i paní Anička. Když to potřebovala nejvíce, pojišťovna se k ní otočila zády. Advokáti D.A.S. ji ale ve štychu nenechali.

Celý článek