Co dělat, když vám nepořádek na silnici poškodí auto

July 3, 2023

Vyrážíte s autem na silnice každý den? Pak jste možná nabyli dojem, že vás po tolika jízdách už nic nepřekvapí. My vám s tímto příběhem garantujeme opak. Protože to, co se stalo panu Michalovi, rozhodně není k vidění každý den.

Pan Michal je kamioňák, kterého z míry jen tak nic nevyvede. Jednoho usedl za volant jako obvykle a myslel si, že ho čeká normální den. V tom se ale spletl. Předjíždějící osobní auto přejelo na vozovce ležící kus hliníkového plechu, a ten se zapíchl do předního nárazníku nákladního vozidla pana Michala. Prvotní šok vystřídalo rozhořčení. Škoda na jeho milovaném kamionu se totiž vyčíslila na 22.786 Kč

Řidič osobního auta po tomto incidentu uháněl dál, jako by se nic nestalo, a nechal pana Michala napospas osudu. Ten se ale zachoval jako ukázkový řidič – bez váhání zavolal policii, ukázal jí škodu a předal videozáznam nehody z kamery umístěné na palubní desce. Doufal, že to bude dost informací na to, aby od pojišťovny dostal náhradu škodu. Jenže ani v tomto případě to nebylo tak jednoduché. Vzhledem k tomu, že policie našla více plechů na silnici, řidiče osobního auta za hlavního viníka neshledala. Své síly prý naopak soustředila na dopadení řidiče, kterému plechy patří.  

Pan Michal byl z celé situace značně nešťastný. Od pojišťovny totiž získal jen 10.000 Kč, zatímco policie odložila pátrání po podezřelém na později. Ani jedna věc zkrátka nevycházela podle plánu. Rozhodl se jít proto štěstí trošku naproti a zavolal právníkům D.A.S., zda by mu nepomohli.  

Právníci celou situaci řádně prozkoumali a uplatnili nárok pana Michala u pojišťovny řidiče osobního auta. Na rozdíl od policie byli přesvědčení, že pro svého klienta mohou získat za škodu vyvolanou zvláštní povahou provozu dopravních prostředků (§ 2927 občanského zákoníku). „Jedná se o případ objektivní odpovědnosti a provozovatel se nemůže zbavit povinnosti nahradit škodu, byla-li škoda způsobená okolnostmi v provozu – bez ohledu na jeho zavinění,“ argumentovali právníci. A jak se později ukázalo, jejich argumenty padly na úrodnou půdu.  

Pojišťovna neměla žádných námitek a pojistku panu Michalovi během několika dní vyplatila. A to v plné výši. „To je skvělá zpráva. Už jsem ani nedoufal, že bych náhradu škody dostal,“ radoval se kamioňák Michal. S D.A.S. se tak přesvědčil, že i zdánlivě beznadějná situace může mít řešení.  

Chcete i vy, aby za Vámi stál silný partner?

Zadáním telefonního čísla souhlasím s tím, že budu ve zvoleném čase osloven a kontaktován za účelem seznámení se s možnostmi od D.A.S.

Děkujeme!

Obratem vám zavoláme na telefonní číslo +420.

Chyba při zpracování požadavku,
zkuste to prosím později znovu!
Před 2 dny

Spor s pojišťovnou, který skočil triumfem

Spor s pojišťovnou, který skočil triumfem

Pan Martin měl opravdu smolný den. Připletl se do dopravní nehody, která nepoškodila jen jedno, ale dokonce dvě jeho auta zaparkovaná podél silnice. Když pak požadoval proplacení škod, pojišťovna si hbitě našla kličku, jak se své zodpovědnosti vyhnout.

Celý článek
Před týdnem

Jak vyhrát boj s Krajskou správou silnic?

Jak vyhrát boj s Krajskou správou silnic?

Výmoly, štěrk, nerovnosti na silnici. V nejlepším případě to odnese jen pneumatika, v horším případě i disk nebo další části auta. V případě pana Leoše to bylo obojí. S úhradou oprav za škodu to však tak jednoduché nebylo.

Celý článek
Před 2 týdny

Sluneční energie za všechny prachy

Sluneční energie za všechny prachy

Kdo nemá fotovoltaiku, jako by nebyl. Paní Marcela byla vždy nakloněná myšlence o vlastní solární elektrárně. Když se doslechla o moderním ekologickém trendu za výhodnou cenu, rozhodla se jednat. Její plány ale nabraly nečekaný směr.

Celý článek