Když se rekonstrukce zvrtne

May 1, 2023

Nic není důležitějšího než výběr firmy na rekonstrukci vašeho domova. Stačí jedno špatné rozhodnutí a celý proces může být dvakrát delší a třikrát dražší. O tom se přesvědčila paní Alena, která si najala dělníky na montáž zbrusu nové kuchyně.

Paní Alena je nadšená kuchařka, která v kuchyni každodenně stráví dlouhé hodiny. Po pár letech se rozhodla se, že její nejoblíbenější část bytu si zaslouží nový kabát. A protože sama není zrovna velký kutil, najala si firmu pro kompletní rekonstrukci za 106.000 Kč. „Do konce léta to bude hotové, paninko,“ slibovali jí dělníci. Kdyby daný slib dodrželi, tento příběh by vůbec nevznikl.  

Roční sezóny se střídaly jedna po druhé, ale po nové kuchyni ani známka. Až v prosinci, tedy 4 měsíce po slibovaném dokončení, se něco začalo rýsovat. Jenže i v této fázi se vyskytly problémy. Paní Alena našla v kuchyni nejrůznější vady a nedodělky – třeba mezeru u horních skříněk, nenamontovanou baterii, jinou barvu pracovní desky, nepřilepený parapet nebo nesprávné napojení boční desky u lednice. Seznam nedokonalostí pokračoval dál a dál a paní Aleně pomalu docházela trpělivost. 

„Všechno to napravíme,“ sliboval vedoucí oddělení a tlačil na tým dělníků, aby svou práci udělali pořádně. Jenže po nějaké době ve firmě skončil a paní Aleně vyhasl poslední plamínek naděje. Společnost po odchodu zaměstnance přestala komunikovat a uznané vady odmítla jako neoprávněné. 

V této chvíli se paní Alena obrátila na D.A.S. s prosbou o pomoc. Prvním krokem bylo přimět firmu vyřešit vady a nedodělky, k čemuž posloužila argumentace ustanovením § 430 odst. 1 občanského zákoníku: „Pověří-li podnikatel někoho při provozu obchodního závodu určitou činností, zastupuje tato osoba podnikatele ve všech jednáních, k nimž při této činnosti obvykle dochází“. Předchozí uznání těchto vad vedoucím pracovníkem donutilo společnost danou situaci řešit. Netrvalo dlouho a dělníci skutečně dotáhli montáž kuchyně do zdárného konce a všechny vady odstranili. 

Tím však práce D.A.S. neskončila. Právníci detailně zkontrolovali předmětnou dokumentaci a zjistili, že firma se zavázala uhradit smluvní pokutu. Ta činila za každý den prodlení 0.03% z hodnoty předmětu koupě – a díky několika měsícům zpoždění se celková výše pokuty vyhoupla na 10.000 Kč. „To je báječná zpráva,“ zvolala nadšeně paní Alena, když se dozvěděla o svých nárocích. Kuchyně byla konečně hotová, a ještě k tomu dostala štědrou kompenzaci.  

Kdyby však neměla sjednané pojištění a využila služeb advokátní kanceláře, náklady by v této věci činily nejméně 21.926 Kč. Pokud by advokát navíc podal žalobu a zahájil řízení, náklady by se přinejmenším zdvojnásobily na celkem 43.852 Kč.

Chcete i vy, aby za Vámi stál silný partner?

Zadáním telefonního čísla souhlasím s tím, že budu ve zvoleném čase osloven a kontaktován za účelem seznámení se s možnostmi od D.A.S.

Děkujeme!

Obratem vám zavoláme na telefonní číslo +420.

Chyba při zpracování požadavku,
zkuste to prosím později znovu!
Včera

Spor s pojišťovnou, který skočil triumfem

Spor s pojišťovnou, který skočil triumfem

Pan Martin měl opravdu smolný den. Připletl se do dopravní nehody, která nepoškodila jen jedno, ale dokonce dvě jeho auta zaparkovaná podél silnice. Když pak požadoval proplacení škod, pojišťovna si hbitě našla kličku, jak se své zodpovědnosti vyhnout.

Celý článek
Před týdnem

Jak vyhrát boj s Krajskou správou silnic?

Jak vyhrát boj s Krajskou správou silnic?

Výmoly, štěrk, nerovnosti na silnici. V nejlepším případě to odnese jen pneumatika, v horším případě i disk nebo další části auta. V případě pana Leoše to bylo obojí. S úhradou oprav za škodu to však tak jednoduché nebylo.

Celý článek
Před 2 týdny

Sluneční energie za všechny prachy

Sluneční energie za všechny prachy

Kdo nemá fotovoltaiku, jako by nebyl. Paní Marcela byla vždy nakloněná myšlence o vlastní solární elektrárně. Když se doslechla o moderním ekologickém trendu za výhodnou cenu, rozhodla se jednat. Její plány ale nabraly nečekaný směr.

Celý článek