Když se rekonstrukce zvrtne

May 1, 2023

Nic není důležitějšího než výběr firmy na rekonstrukci vašeho domova. Stačí jedno špatné rozhodnutí a celý proces může být dvakrát delší a třikrát dražší. O tom se přesvědčila paní Alena, která si najala dělníky na montáž zbrusu nové kuchyně.

Paní Alena je nadšená kuchařka, která v kuchyni každodenně stráví dlouhé hodiny. Po pár letech se rozhodla se, že její nejoblíbenější část bytu si zaslouží nový kabát. A protože sama není zrovna velký kutil, najala si firmu pro kompletní rekonstrukci za 106.000 Kč. „Do konce léta to bude hotové, paninko,“ slibovali jí dělníci. Kdyby daný slib dodrželi, tento příběh by vůbec nevznikl.  

Roční sezóny se střídaly jedna po druhé, ale po nové kuchyni ani známka. Až v prosinci, tedy 4 měsíce po slibovaném dokončení, se něco začalo rýsovat. Jenže i v této fázi se vyskytly problémy. Paní Alena našla v kuchyni nejrůznější vady a nedodělky – třeba mezeru u horních skříněk, nenamontovanou baterii, jinou barvu pracovní desky, nepřilepený parapet nebo nesprávné napojení boční desky u lednice. Seznam nedokonalostí pokračoval dál a dál a paní Aleně pomalu docházela trpělivost. 

„Všechno to napravíme,“ sliboval vedoucí oddělení a tlačil na tým dělníků, aby svou práci udělali pořádně. Jenže po nějaké době ve firmě skončil a paní Aleně vyhasl poslední plamínek naděje. Společnost po odchodu zaměstnance přestala komunikovat a uznané vady odmítla jako neoprávněné. 

V této chvíli se paní Alena obrátila na D.A.S. s prosbou o pomoc. Prvním krokem bylo přimět firmu vyřešit vady a nedodělky, k čemuž posloužila argumentace ustanovením § 430 odst. 1 občanského zákoníku: „Pověří-li podnikatel někoho při provozu obchodního závodu určitou činností, zastupuje tato osoba podnikatele ve všech jednáních, k nimž při této činnosti obvykle dochází“. Předchozí uznání těchto vad vedoucím pracovníkem donutilo společnost danou situaci řešit. Netrvalo dlouho a dělníci skutečně dotáhli montáž kuchyně do zdárného konce a všechny vady odstranili. 

Tím však práce D.A.S. neskončila. Právníci detailně zkontrolovali předmětnou dokumentaci a zjistili, že firma se zavázala uhradit smluvní pokutu. Ta činila za každý den prodlení 0.03% z hodnoty předmětu koupě – a díky několika měsícům zpoždění se celková výše pokuty vyhoupla na 10.000 Kč. „To je báječná zpráva,“ zvolala nadšeně paní Alena, když se dozvěděla o svých nárocích. Kuchyně byla konečně hotová, a ještě k tomu dostala štědrou kompenzaci.  

Kdyby však neměla sjednané pojištění a využila služeb advokátní kanceláře, náklady by v této věci činily nejméně 21.926 Kč. Pokud by advokát navíc podal žalobu a zahájil řízení, náklady by se přinejmenším zdvojnásobily na celkem 43.852 Kč.

Chcete i vy, aby za Vámi stál silný partner?

Zadáním telefonního čísla souhlasím s tím, že budu ve zvoleném čase osloven a kontaktován za účelem seznámení se s možnostmi od D.A.S.

Děkujeme!

Obratem vám zavoláme na telefonní číslo +420.

Chyba při zpracování požadavku,
zkuste to prosím později znovu!
Před 3 dny

Půlka objednávky, holé neštěstí

Půlka objednávky, holé neštěstí

Když si objednáváte zboží online, nikdy nevíte, co dostanete. Někdy vám prodejce může omylem zaslat zcela jiný produkt, jindy vám nemusí přijít kompletní objednávka. To se stalo také panu Jirkovi, který v balíčku postrádal důležité součástky pro instalaci panelu na nářadí. Jak si s takovou situací poradil?

Celý článek
Před týdnem

Na rozmazané vidění si zvyknete

Na rozmazané vidění si zvyknete

Když si v životě nevíte rady, jdete za odborníkem a spoléháte na to, že vám správně poradí a pomůže vyřešit váš problém. S tímto počítal také pan Ondřej, který šel do optiky pro nové brýle. Domů se vracel s hezkými obroučkami, ale také rozmazaným viděním.

Celý článek
Před 2 týdny

Krutý návrat do reality

Krutý návrat do reality

Návraty z dovolené jsou vždy těžké, však to znáte. Své by vám o tom mohl vyprávět pan Daniel, který se z prosluněného Tenerife vracel zpátky do Vídně. Na letišti ho ale čekalo nemilé překvapení a bez pomoci advokátů D.A.S. se nakonec neobešel.

Celý článek