April 27, 2021
Stavět od základů vlastní dům je pěkná dřina. Ještě větší je ale vyjednávání s neústupným prodejcem o objednávce materiálu. Přesvědčil se o tom i pan Tomáš, který při nákupu PIR desek na zateplení narazil na neočekávané komplikace. A bez právní pomoci se nakonec neobešel.
Pan Tomáš byl odjakživa velký kutil. Stavba vlastního domu ho vždy lákala, a tak se do toho jednoho dne pustil. Všechno šlo přesně podle plánu až do chvíle, kdy na řadu přišlo zateplení. Na internetu si vyhlédl kvalitní izolační PIR desky a bez dlouhého otálení požádal prodejce o cenovou nabídku, která za 47 desek činila celkem 23.645 Kč. „Super cena,“ pomyslel si pan Tomáš a na objednávku s nadšením kývl.
Jeho radost mu překazil prodejce, který ho pár dní po zakoupení PIR desek kontaktoval s tím, že se v objednávce musela stát chyba. „Víte, naše kolegyně to špatně spočítala. Neradi vám to říkáme, ale potřebovali bychom, abyste doplatil 41.388 Kč,“ oznámil s rozpaky prodejce. „To snad nemyslí vážně,“ rozčílil se pan Tomáš a ihned kontaktoval právníky D.A.S., aby mu tuhle šlamastiku pomohli vyřešit.
Právníci došli k závěru, že cenovou nabídku lze považovat za nabídku k uzavření kupní smlouvy. A tím, že pan Tomáš nabídku přijal, kupní smlouva byla oficiálně uzavřena. Ustanovení § 1790 občanského zákoníku říká, že „závazek nelze změnit bez ujednání věřitele a dlužníka, ledaže zákon stanoví jinak“. To znamená, že prodejce nemá právo smlouvu měnit, jak se mu zlíbí.
S tímto argumentem se právníci obrátili na zmateného prodejce a netrpělivě čekali na jeho odpověď. Jak to nakonec celé dopadlo? Prodejce bez dlouhého váhání argumenty D.A.S. uznal a od doplatku nakonec upustil. „To mi teda spadl kámen ze srdce,“ řekl s úlevou pan Tomáš, který ušetřil nejen mnoho peněz, ale také nervy spojené s vyjednáváním. A hned po dořešení případu se mohl zvesela pustit do dokončování svého vysněného domečku.