Jak sousedi chtěli zakázat pronájem na AirBnB

June 5, 2023

Platforma AirBnB je rok od roku populárnější, což mnoho majitelů svádí k tomu, aby otevřeli dveře i svým nemovitostem. To udělala také paní Marta, která vlastní nádherný světlý byt v centru Prahy. Její sousedi z toho ale moc radosti neměli.

Paní Marta je zkušená podnikatelka, která pozorně sleduje současné byznys trendy. Jakmile viděla, že obliba platformy AirBnB raketově roste, začala na ní pronajímat i jeden ze svých pražských bytů. Své nájemníky si vybírala pečlivě a vždy dbala na to, aby se chovali slušně, nepůsobili hluk a nedělali nepořádek. I přes hladký chod svého podnikání však narazila na stěžovatele. Byli to sousedé, kterým se nelíbilo, že se v domě stále někdo střídá.  

Jejich nelibost se projevovala různě – nejdříve začali uhýbat pohledem, když paní Martu viděli… následně ji přestali zdravit. Tímto to ale neskočilo. Netrvalo dlouho a vyrukovali na ni s tím, že krátkodobý pronájem v domě zakážou. Respektive si tento zákaz prosadí přímo ve stanovách společenství vlastníků jednotek. „To snad nemyslí vážně,“ naříkala v duchu paní Marta, která byla z celé situace značně rozladěná. Ve stanovách vlastníků se ale moc neorientovala, a tak na pomoc zavolala povolanější – právníky D.A.S.  

Právníci hned věděli, jak paní Martě poradit. Vycházeli při tom z unesení Nejvyššího soudu v Brně (ze dne 15. března 2023, sp. zn. 26 Cdo 854/2022. s odkazem na zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník): Společenství vlastníků se při úpravě svých stanov (jejich změně) může (je oprávněno) pohybovat pouze v rámci kompetencí vyplývající z jeho působnosti. Rozhodne-li shromáždění společenství vlastníků prostřednictvím stanov o omezení vlastnického práva vlastníků jednotek ohledně užívání bytu, jde o rozhodnutí, které bylo přijato v záležitosti, o které tento orgán nemá působnost rozhodnout, a hledí se na něj, jako by nebylo přijato (§ 245 OZ). 

Z daného rozhodnutí jasně vyplývalo, že stanovy společenství vlastníků jednotek nemůžou omezit práva paní Marty k pronajímání bytu. Jediné, co společenství vlastníků podle § 1189 OZ může, je dělat rozhodnutí ohledně správy, provozu, údržby, oprav domu, jeho společných částí a pozemku. Jinými slovy, na prosazení zákazu krátkodobého pronájmu jsou krátcí. 

„To je přesně to, co jsem potřebovala. Moc děkuji za výborné poradenství,“ řekla vděčně paní Marta. Nejen, že díky tomu mohla udržet svůj AirBnB byznys nad vodou, ale také mohla svými právy zamávat před nosem naštvaným sousedům. Obojí se hodilo. 

Chcete i vy, aby za Vámi stál silný partner?

Zadáním telefonního čísla souhlasím s tím, že budu ve zvoleném čase osloven a kontaktován za účelem seznámení se s možnostmi od D.A.S.

Děkujeme!

Obratem vám zavoláme na telefonní číslo +420.

Chyba při zpracování požadavku,
zkuste to prosím později znovu!
Před 4 dny

Ideální partnerka na klíč

Ideální partnerka na klíč

Dnešní svět nabízí nekonečné možnosti, jak se seznámit se svým vysněným protějškem. Ne všechny z nich jsou ale férové. Na jeden randící podvod narazil i pan Jiří, který se nechal zlákat příslibem nové a úžasné partnerky.

Celý článek
Před týdnem

Pohledávka se 13letým zpožděním

Pohledávka se 13letým zpožděním

Říká se, že dluhy se mají platit. Co ale dělat, když si někdo vzpomene na nevyřízené účty o 13 let později? Kuriózní případ zažil i pan Václav, který po ukončení smlouvy s dodavatelem omylem nevrátil satelitní kartu. Tato zapomenutá výpůjčka ho však nakonec dohnala.

Celý článek
Před 2 týdny

Srážka se stokilovým jelenem

Srážka se stokilovým jelenem

Být za volantem ve střehu se vždycky vyplatí. Své o tom ví také paní Jana, která se díky tomu vyhnula nejedné nehodě. Tentokrát ale ani její opatrnost nestačila – do nehody se zapletl protijedoucí řidič i stokilový jelen.

Celý článek