Jak vykutálený dodavatel zvýšil fixní cenu plynu o 113 %

April 15, 2024

Když se s dodavatelem domluvíte na fixní cenu za plyn, máte to za to, že to tak bude. Vždyť je to přece ve smlouvě, říkáte si. Takovou představu měl i pan Ladislav, který poctivě platil domluvené měsíční zálohy. Jenže v tom se spletl.

Pan Ladislav v roce 2022 uzavřel s dodavatelem smlouvu o fixní ceně plynu a měl velkou radost z toho, jak dobře pořídil. Dodavatel mu čas od času posílal informace o novinkách a jednou z nich byl také nový, zato dražší energetický produkt. „Děkuji, ale nemám zájem,“ odmítl nabídku a měl za to, že situace vyřešená.  

Jak velké překvapení ho čekalo na konci měsíce, kdy dostal rozpis záloh. V něm dodavatel požadoval navýšení záloh z původních 4.600 Kč na 9.800 Kč měsíčně. „To se mi snad zdá,“ zděsil se pan Ladislav a hned se obrátil na společnost pro vysvětlení. „To musí být nějaká chyba v systému, naše smlouva o fixní ceně samozřejmě stále platí,“ ujišťoval ho dodavatel. 

O pár měsíců později se ovšem zálohy opět zvedly na 9.800 Kč, což byl zcela nedůvodný nárůst o 113 %. Jak to společnost vysvětlila tentokrát? Prý je smlouva neplatná a nyní pan Ladislav dluží dokonce 80.000 Kč. Následovala nekonečná výměna korespondence s dodavatelem, který stále trval na úhradě „dlužné“ částky. 

„Už jsem z celé situace zoufalý, poradili byste mi prosím, co dělat,“ ptal se pan Ladislav D.A.S. Advokáti se okamžitě pustili do řešení případu. Zanedlouho se spojili s dodavatelem a upozornili ho na pasáž o fixaci ceny i na porušení ustanovení § 11 odst. 6 energetického zákona, kterého se právě dopustil. Místo toho, aby uznal svou chybu, začal panu Ladislavovi vyhrožovat ukončením smlouvy a přerušením dodávek plynu.  

Jak to bylo dál? Jelikož podle § 91d odst. 1 energetického zákona přestupky podle tohoto zákona projednává Energetický regulační úřad, obrátili se advokáti právě na tuto instituci, aby dodavatele řádně proklepla. Úřad však nasměroval advokáty přímo na soud.  

Po finální přípravě žalobního návrhu došlo ke zvratu, na který všichni čekali. Dodavatel konečně ustoupil. A nejen to. Namísto požadovaného nedoplatku ve výši 80.000 Kč za 2 roky trvání smlouvy, zaslal panu Ladislavovi přeplatek 1.000 Kč i osobní omluvu. „Jsem vám skutečně zavázaný. Ani si nechci představit, jak by to dopadlo, kdybych celou věc musel řešit sám,“ řekl vděčně advokátům pan Ladislav.

Chcete i vy, aby za Vámi stál silný partner?

Zadáním telefonního čísla souhlasím s tím, že budu ve zvoleném čase osloven a kontaktován za účelem seznámení se s možnostmi od D.A.S.

Děkujeme!

Obratem vám zavoláme na telefonní číslo +420.

Chyba při zpracování požadavku,
zkuste to prosím později znovu!
Před 2 dny

Spor s pojišťovnou, který skočil triumfem

Spor s pojišťovnou, který skočil triumfem

Pan Martin měl opravdu smolný den. Připletl se do dopravní nehody, která nepoškodila jen jedno, ale dokonce dvě jeho auta zaparkovaná podél silnice. Když pak požadoval proplacení škod, pojišťovna si hbitě našla kličku, jak se své zodpovědnosti vyhnout.

Celý článek
Před týdnem

Jak vyhrát boj s Krajskou správou silnic?

Jak vyhrát boj s Krajskou správou silnic?

Výmoly, štěrk, nerovnosti na silnici. V nejlepším případě to odnese jen pneumatika, v horším případě i disk nebo další části auta. V případě pana Leoše to bylo obojí. S úhradou oprav za škodu to však tak jednoduché nebylo.

Celý článek
Před 2 týdny

Sluneční energie za všechny prachy

Sluneční energie za všechny prachy

Kdo nemá fotovoltaiku, jako by nebyl. Paní Marcela byla vždy nakloněná myšlence o vlastní solární elektrárně. Když se doslechla o moderním ekologickém trendu za výhodnou cenu, rozhodla se jednat. Její plány ale nabraly nečekaný směr.

Celý článek