Když má šéf nemístný smysl pro humor

Jan. 29, 2024

Mezi humorem a šikanou je tenká hranice. Přesvědčila se o tom i Lucka, která v práci narazila na zaměstnavatele vtipálka. Jejich spolupráce skončila po 2 měsících a bez zásahu D.A.S. se neobešla.

Lucka byla studentkou na vysoké škole, která si ve volném čase přivydělávala jako recepční v hotelu. Brigáda jí moc bavila, jenomže si nesedla s šéfem – a na tom spolupráce brzy ztroskotala. Čekalo jí jen poslední setkání v kanceláři, aby si vyzvedla odměnu za odpracované hodiny. To ještě nevěděla, že drama bude pokračovat. 

Šéf jí totiž oznámil, že peníze dostane jenom v případě, když podepíše čestné prohlášení. A určitě byste neuhodli, co v něm stálo. Tohle byly 3 hlavní body, pod které se měla Lucka podepsat. 

1) Nebudu se v nové práci chovat jako koště,  

2) budu se usmívat na klienty a zaměstnance,  

3) budu slušně zdravit, zejména pak na ty, kteří platí za vykonanou práci. 

„To snad nemyslí vážně,“ vyděsila se Lucka. Prohlášení z principu odmítla a zaměstnavatel se tak rozhodl, že jí za práci nezaplatí. Ještě že si vzpomněla na pojištění od D.A.S. a obrátila se na advokáty. „Nevíte, zda by se s tím nedalo něco udělat,“ ptala se Lucka. Netrvalo dlouho a věci se daly do pohybu.  

Advokáti šéfa Lucky oslovili s tím, aby jí vyplatil slíbené peníze. „Odměnu nelze žádným způsobem podmiňovat, a už vůbec ne podpisem urážlivého prohlášení,“ zdůraznili. Po nějaké době dostali reakci vedoucího právního oddělení, kde stálo, že „Lucka nebyla při výkonu práce schopná základních úkolů a že je povinností zaměstnavatele dosáhnout nápravy tam, kde byla rodičovská výchova značně zanedbána.“ 

Advokáti však neustoupili a pohrozili, že pokud Lucce nebude vyplacená odměna, obrátí se na Inspektorát práce ČR, aby nezákonné jednání prověřil. Ani druhá výzva nefungovala a zaměstnavatel stál trval na podpisu prohlášení. Korunou pak byl přiložený certifikát – český rekord za nejdelší zaměstnávání nezdravící recepční. Mimo to ještě nezapomněl dodat, že odměnu v požadované výši si Lucka vymyslela a že evidenci pracovní doby nevede.  

Nezbylo nic jiného než podat žalobu. Jedná se o poslední, zato účinný nástroj, který se vyplatil i v tomto případě. Soud po nějaké době vydal platební rozkaz na uhrazení požadované odměny i nákladů na soudní řízení. Lucka tak konečně dostala své peníze a zastavila nemístné vtipkování bývalého šéfa. „Moc děkuji za skvělou spolupráci. Bez vás bych se spravedlnosti asi nedočkala,“ sdělila vděčně advokátům.

Chcete i vy, aby za Vámi stál silný partner?

Zadáním telefonního čísla souhlasím s tím, že budu ve zvoleném čase osloven a kontaktován za účelem seznámení se s možnostmi od D.A.S.

Děkujeme!

Obratem vám zavoláme na telefonní číslo +420.

Chyba při zpracování požadavku,
zkuste to prosím později znovu!
Před 4 dny

Poctivý zaměstnanec je k nezaplacení

Poctivý zaměstnanec je k nezaplacení

Najít spolehlivého a poctivého zaměstnance je někdy pěkný oříšek. Sám se o tom přesvědčil také pan Leoš, který pracuje ve vedení jedné přepravní společnosti. Vždy se v lidech snažil vidět to nejlepší, což se mu v tomto případě vymstilo. Nový zaměstnanec Franta mu ukázal, jak důležité je vše prověřovat.

Celý článek
Před týdnem

Trojnásobná smůla v autoservisu

Trojnásobná smůla v autoservisu

Pískání brzd neznačí nic dobrého. Své o tom ví také pan Ladislav, který nechtěl nic riskovat a své auto dovezl do nejbližšího servisu. Jenže místo toho, aby mu závadu opravili, tak mu zadělali na další problémy.

Celý článek
Před 2 týdny

Zapomenuté mýtné, co se pěkně prodražilo

Zapomenuté mýtné, co se pěkně prodražilo

Co se stane, když zapomenete zaplatit mýtné v zahraničí? Odpověď na tuto otázku dobře zná pan Petr – podnikatel v kamionové dopravě, který zapomněl pro jedno své auto uhradit silniční poplatek ve Velké Británii. Přečtěte si, jak funguje místní systém pokut.

Celý článek