Sept. 2, 2024
Co se stane, když je člověk donucený zaplatit pokutu, kterou neměl nikdy dostat? Pan Petr musel v Německu na místě zaplatit téměř 12.000 korun, ale vůbec neměl tušení, jaký přestupek vlastně spáchal.
Německá celní správa je vždy na pozoru. Jednoho dne takhle zastavila kamioňáka Petra při rutinní kontrole. Běžná formalita se ale rychle proměnila v nepříjemný zážitek. Řidič Petr dostal na místě pokutu ve výši 468.40 €, přestože netušil, co udělal špatně. A co hůř – neměl na výběr. Pokud by částku okamžitě nezaplatil, hrozilo by mu zadržení.
„To nemyslí vážně,” rozčiloval se zaměstnavatel pana Petra, když se o incidentu dozvěděl. A protože se s takovou nespravedlností nehodlal smířit, obrátil se na společnost D.A.S. s prosbou o pomoc. Advokáti se rychle pustili do práce a začali zjišťovat, co se vlastně stalo.
Při důkladném prozkoumání dokladů, které řidič Petr na místě obdržel, narazili na nedostatek detailů, které by vysvětlovaly důvod pokuty. Dokumenty obsahovaly pouze jméno a adresu řidiče, což je přimělo okamžitě kontaktovat německé úřady a žádat o vysvětlení.
Cesta za pravdou se ale ukázala jako náročná. Celní správa odkázala D.A.S. na Spolkový úřad pro logistiku a mobilitu, kde požádali o podrobnosti původního rozhodnutí. A právě při pečlivém prostudování tohoto rozhodnutí objevili zásadní chybu – jméno sice odpovídalo, ale adresa trvalého bydliště byla jiná. Jinými slovy, došlo k záměně řidičů.
S touto klíčovou informací advokáti pokračovali dál a ihned podali žádost o vrácení neoprávněně zaplacené částky. Německé úřady naštěstí uznaly svou chybu a panu Petrovi (potažmo jeho zaměstnavateli) poslali zpět téměř 12.000 Kč.
„Tahle situace se na začátku zdála opravdu bezvýchodná. Pro obyčejného člověka je téměř nemožné, aby se vyznal v zahraniční byrokracii. A o to více si vážíme, jak rychle jste to za nás vyřešili,“ děkoval zaměstnavatel řidiče Petra.