April 16, 2019
Paní Mirka si hned po mateřské sehnala práci. Součástí pracovní smlouvy bylo, že první dva týdny ji bude zaškolovat garant – zkušený zaměstnanec. Ten však onemocněl, a tak zaměstnavatel paní Mirce nakázal, aby si vzala dovolenou. Zvláštní, že? Tím spíš, že dovolenou pak ani nechtěl paní Mirce proplatit.
Každého samozřejmě napadne, že celá situace se dala řešit úplně jednoduše tak, že by paní Mirku zaškolil jiný zaměstnanec. A dnes už se ani nedozvíme, proč k tomu nedošlo. Když pak ale v průběhu zkušební doby dala paní Mirka výpověď, zaměstnavatel jí zkrátil mzdu o dobu, kdy ji poslal na dovolenou. Že prý neměla odpracováno, na dovolenou tak neměla nárok a její volno proto bere jako neplacené. Celkem tak paní Mirka přišla o 11 470,- Kč.
Potom, co si paní Mirka od zaměstnavatele vyslechla tuhle snůšku nesmyslů, obrátila se s žádostí o pomoc na nás. Případ jsme převzali a ihned jsme se na zaměstnavatele obrátili s výzvou. V té jsme ho požádali o přehodnocení jeho postoje a zdůraznili, že jeho postup obchází zákon a v žádném případě tak není se zákoníkem práce v souladu. Překážka v práci byla na straně zaměstnavatele. A v takovém případě, kdy zaměstnavatel není schopen přidělovat zaměstnanci práci, je povinen nahradit mu mzdu ve výši průměrného výdělku.
Po dvou týdnech od odeslání výzvy nás paní Mirka kontaktovala, že se jí bývalý zaměstnavatel po obdržení výzvy sám ozval. Uznal svou chybu, omluvil se za ni a k dopisu rovnou připojil i složenku na dlužnou mzdu ve výši 11 470,- Kč. Paní Mirka byla spokojená a uznala, že mít pojištění právní ochrany od D.A.S. se zkrátka vyplatí.