Šmejdi 21. století a nekalé obchodní praktiky

Dec. 25, 2023

Ačkoli by se zdálo, že doba „šmejdů“ prodávajících hrnce a další zboží na předváděcích akcích, je již dávno pryč, opak je pravdou. Takové akce stále probíhají a lidé pod nátlakem kupují předražené zboží, které ve skutečnosti nechtějí. Příkladem je příběh paní Věry, která si pořídila biolampu za necelých 12.000 Kč.

Paní Věra šla zrovna s nákupem domů, když ji zaujal plakát, který zval na školení všechny zájemce o medicínu. „Mamko, to je něco pro nás,“ zaradovala se. Za týden se společně dostavily na školení a na místě je čekal nemalý šok – z kurzu se najednou vyklubala předváděcí akce produktů, ze které nikdo nemohl odejít. A jak to u podobných akcí bývá zvykem, prodejce dělal vše, co bylo v jeho silách, aby si účastníci „školení“ něco koupili.  

Nátlak dolehl i na paní Věru, která si nakonec objednala biolampu za 11.900 Kč. K této koupi však nedostala žádnou smlouvu ani fakturu, což se jí zdálo podezřelé. Po čase navíc zjistila, že její koupě je ve skutečnosti financována prostřednictvím zápůjčky u nechvalně známé nebankovní společnosti.  

A korunu tomu dal samotný systém doručení. Biolampu jí totiž nedovezl kurýr, ale prodejce ji uložil na poště desítek kilometrů od jejího domova. „To se mi snad jen zdá,“ rozčilovala se paní Věra, která toho měla tak akorát dost. Když se ovšem snažila odstoupit od smlouvy, prodejce to nerespektoval – prý na to nemá nárok, jelikož smlouva byla uzavřená v obchodních prostorech. Ještě že se paní Věra nenechala odbýt a obrátila se na D.A.S. „Můžete mi prosím pomoci? Nechci, aby prodejci takové jednání prošlo.“  

Co na to advokáti D.A.S.? Jelikož se nejednalo o distanční smlouvu, z právního hlediska měl prodejce pravdu. Svým jednáním se však dopustil hned několika přešlapů v oblasti nekalých obchodních praktik. Novela zákona o ochraně spotřebiteli dává paní Věře v tomto případě právo na odstoupení od smlouvy – a to dokonce do 90 dnů od koupě.  

Na tento argument už prodejce neměl co říct. Svou chybu samozřejmě neuznal, ale písemně potvrdil odstoupení od smlouvy, což pro paní Věru znamenalo výhru. Díky tomu získala zpět 11.990 Kč a ušetřila si spoustu nervů. „Moc děkuji za rychlou asistenci. Příště se takovým pochybným akcím budu vyhýbat opravdu velkým obloukem,“ slibovala advokátům.

Chcete i vy, aby za Vámi stál silný partner?

Zadáním telefonního čísla souhlasím s tím, že budu ve zvoleném čase osloven a kontaktován za účelem seznámení se s možnostmi od D.A.S.

Děkujeme!

Obratem vám zavoláme na telefonní číslo +420.

Chyba při zpracování požadavku,
zkuste to prosím později znovu!
Před 2 dny

Vysněná dovolená, která skončila parkovací pokutou

Vysněná dovolená, která skončila parkovací pokutou

Hotely mají v dnešní době velkou konkurenci, a tak si své zákazníky snaží předcházet, jak to jen jde. To je přece správně, říkáte si. Co když taková snaha jde proti legislativě? Přečtěte si, co se na dovolené stalo panu Davidovi.

Celý článek
Před týdnem

Jak rychle se dokáže sesypat sen o novém bydlení

Jak rychle se dokáže sesypat sen o novém bydlení

Stavba vysněného domečku není zrovna jednoduchý úkol. O tom se přesvědčili všichni, co to kdy zkoušeli. Své by o tom mohl povídat i pan Tomáš, který kromě stavebních patálií musel řešit i spor s pojišťovnou. Jak to dopadlo?

Celý článek
Před 2 týdny

Tohle je noční můra každého nájemníka

Tohle je noční můra každého nájemníka

Najít dobrý byt a bezproblémového pronajímatele není zrovna jednoduchý úkol. O tom se přesvědčil i pan Leoš, který během let (neprávem) nashromáždil pěkně velký dluh. Ještě že měl na své straně advokáty D.A.S.

Celý článek