July 12, 2017
Není žádným překvapením, že v zahraničí se i obyčejná pokuta za rychlost může vyšplhat na stovky EUR. Český řidič už nemůže v cizině spoléhat na to, že díky zahraniční – tedy české – SPZ se místní úřady nebudou namáhat dalším šetřením a případ odloží. Pokud zahraniční vozidlo při přestupku zachytí silniční kamera, velice pravděpodobně bude v rámci evropského systému spolupráce EUCARIS podle SPZ dohledán vlastník vozidla.
Toto aktuálně platí zejména pro Německo, Rakousko, Itálii, Maďarsko, Francii, Belgii anebo Portugalsko – z těchto států může vlastníku vozidla přijít dopis informující o tom, že vozidlo bylo zachyceno při překročení rychlosti.
V dopisu je přestupek zpravidla jasně specifikován, je uvedeno datum a čas, přílohou může být i fotografie z kamerového systému, ze které je patrná podoba řidiče. Jelikož příslušné zahraniční úřady zasílají dopisy i v českém jazyce, neuspěje námitka, že pokuta nebyla uhrazena, protože dopisu adresát nerozuměl.
Právní předpisy upravující přestupkové právo se v jednotlivých členských státech EU liší, nelze tedy dát jednoznačné doporučení, jakou taktiku zvolit a jak na tyto informační dopisy reagovat. Vhodný postup je vždy dobré konzultovat s právníkem, který dokáže posoudit, jaké v konkrétní zemi hrozí riziko a například zda existuje šance na promlčení přestupku. Bude-li provozovatel vozidla výzvu k označení řidiče anebo uloženou pokutu bez porady s odborníkem ignorovat a nepodnikne potřebné právní kroky, vystavuje se riziku, že v případě policejní kontroly bude jeho vozidlo zastaveno a pokutu bude muset uhradit na místě. Kamera navíc dokáže odhalit kromě rychlosti i další přestupky, například telefonování za jízdy, nepřipoutání se nebo nedodržení bezpečného odstupu.
Co je to EUCARIS?
EUCARIS je platforma sloužící ke komunikaci členských států EU a výměně informací z národních registrů vozidel. Systém tak umožňuje přeshraniční výměnu informací o vybraných dopravních deliktech v oblasti bezpečnosti silničního provozu, které byly spáchány s vozidlem registrovaným v jiném členském státě, než je členský stát, v němž k deliktu došlo. V praxi to znamená, že pokud se řidič vozidla s českou SPZ dopustí v zahraničí dopravního deliktu a je přitom zachycen dopravní kamerou, zahraniční správní orgán požádá v rámci systému EUCARIS o sdělení vlastníka vozidla. Česká strana informaci zpravidla poskytne a vlastník vozidla následně obdrží dopis, kterým je vyrozuměn o podezření ze spáchání přestupku. Jedná se především o překročení maximální povolené rychlosti, nezastavení na červenou, použití zakázaného jízdního pruhu, nedovolené použití mobilního telefonu za jízdy. Členské státy si od systému slibují usnadnění vymáhání sankcí.
O tom, že spolupráce evropských států funguje, se na vlastní peněženku přesvědčila řada řidičů. Těžká noha se řidičům v zahraničí zkrátka prodraží.