July 17, 2023
Co když uděláte vše podle předpisů, a stejně vás honí žaloby a pokuty? Víte, co v takové situaci dělat? Jedno vám můžeme říct rovnou, bez právnické pomoci se obvykle neobejdete. O tom se přesvědčil i pan Mirek.
Pan Mirek dlouhé roky pracuje ve firmě na zemní práce. Jednoho dne ho oslovila nejmenovaná obec, která chtěla vyvézt stavební suť a uložit ji na skládce za městem. „Ale beze všeho, můžete se spolehnout,“ kývnul pan Mirek a podepsal smlouvu o dílo, aby vše bylo černé na bílém. Netrvalo dlouho a pan Mirek se pustil do práce. Svůj úkol úspěšně splnil, načež obec podepsala a předala předávací protokol, který to potvrzoval.
Pan Mirek na dokončený projekt brzy zapomněl, neboť měl před sebou další řádku úkolů. Jako připomínka mu posloužila žaloba, kterou firma dostala po 3 letech od vyvezení suti. „To se mi snad zdá,“ kroutil nevěřícně hlavou pak Mirek. Aby toho nebylo málo, žaloba obsahovala také pokutu ve výši 1.044.000 Kč. Podle žaloby prý porušil smlouvu o dílo, když stavební suť uložil na skládce u osoby, která neměla dostatečná povolení pro nakládání s tímto odpadem.
Firma měla naštěstí sjednané pojištění D.A.S., což bylo její poslední šancí na úspěch. Právníci si nastudovali všechny podklady a pustili se do obhajoby. Argumentovali třeba tím, že sám starosta obce ukázal panu Mirkovi, kde zeminu vyložit, a že zemina podle analýzy neobsahovala žádné kontaminované části. Soud 1. stupně sice dal za pravdu právníkům a panu Mirkovi, ale protistrana se nechtěla jen tak vzdát – podala odvolání a celou věc hnala k dalšímu soudu.
Jak to nakonec dopadlo? I soud 2. stupně stál na straně pana Mirka, což protistranu rozlítilo ještě více. V tuto chvíli ale bylo dobojováno, vítězství jednoznačně patřilo straně pana Mirka. Firmě tak zůstal v kapse milión a protistrana musela uhradit náklady na soudní řízení ve výši 207.000 Kč. „Co bychom si bez vás počali,“ děkoval pan Mirek, který byl moc rád, že nedostal padáka a že jméno jeho firmy je očištěné.