Oct. 27, 2017
Majitelé vozidel, kteří při prodeji svého vozidla dosud zažívali bezmoc kvůli neférovému jednání kupujících, si mohou konečně oddychnout. V červnu došlo totiž ke změně právní úpravy registru vozidel. Zásadní změnou je možnost provést změnu vlastníka vozidla v registru vozidel i bez součinnosti nového majitele.
Při prodeji či nákupu staršího vozidla bývá běžnou praxí, že dá prodávající plnou moc kupujícímu, aby si na sebe mohl nový vůz přepsat. Jedná se o určitý akt důvěry, který většinou vychází. Najde se ovšem také celá řada „chytráků“, kteří přislíbí, že převod vozidla v registru vozidel zajistí, a nakonec ho nezrealizují. To může způsobit prodávajícímu celou řadu nepříjemností. Jednou z nich je situace, kdy původní vlastník vozidla dostává obsílky ohledně přestupků, které s vozidlem páchá jeho nový vlastník. Bohužel dosáhnout změny údajů v registru vozidel bez součinnosti nového vlastníka bylo prakticky nemožné.
Od června je účinná novela zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů, která zavádí postup při nesoučinnosti nového (ale i původního) majitele vozu. Zápis změny v registru vozidel provede nově příslušný úřad i pouze na základě žádosti jednoho z nich. Druhou stranu pak úřad automaticky uvědomí, že byla tato žádost podána.
Aby mohla být změna vlastníka v registru vozidel bez problémů provedena, musí být doložen:
- doklad o změně vlastnických práv k předmětnému vozidlu (např. kupní smlouva),
- protokol o evidenční kontrole,
- platnou zelenou kartu,
- musí být uhrazen správní poplatek,
- musí být uhrazen „ekopoplatek“ (to pouze v případě, že mu vozidlo podléhá).
Jaké další důležité změny novela zákona přináší?
Některé úkony, které se týkají registru vozidel, lze nově provádět na kterémkoli úřadě obce s rozšířenou působností bez ohledu na trvalé bydliště nebo sídlo firmy. Jedná se o již zmíněný převod vozidla, ale také například registraci nového či dovezeného vozidla.
Další novinkou je pak prodloužení platnosti protokolu o evidenční kontrole ze 14 na 30 dnů.
Došlo také ke změnám právní úpravy ohledně přidělení zvláštní registrační značky s omezenou platností pro vývoz do jiného státu na vozidlo, které má schválenou technickou způsobilost a není zapsáno v registru vozidel. Zároveň se zavádí možnost převodu doposud běžného vozidla zapsaného v registru silničních vozidel do registru historických vozidel, a to při splnění předepsaných podmínek.