Jak nizozemský radar rozdával pokuty na potkání

March 25, 2024

Jak moc věříte moderním technologiím? Pan Bořek, majitel velké autobusové společnosti se pěkně spálil. A to hned několikrát po sobě. Ještě že měl na své straně ostřílené advokáty, kteří věděli nejen, jak prokázat nedostatky radaru, ale také jak se domluvit s nekompromisními úředníky.

Pan Bořek působí na trhu s autobusovou přepravou už mnoho let. Jeho společnost provozuje linky do všech koutů Evropy a Nizozemsko není výjimkou. Jedna zastávka se nachází v Eidhovenu – známém jako město budoucnosti. Stejně jako zbytek Nizozemska se pyšní řadou technologických vymožeností, které mají udělat život lehčí a pohodlnější. S tím ovšem pan Bořek nemůže souhlasit. A za malou chvíli se dozvíte proč. 

Nedaleko nádraží v Eindhovenu najdete jednu z technologických předností Nizozemců – plně automatizovaný radar, který sám vyhodnocuje typ vozidla a míru překročení rychlostního limitu. Získané informace zpracovává a následně posílá rozhodnutí o pokutě (v jazyce státu, odkud vlastník vozidla pochází). 

Pan Bořek nedávno dostal hned několik pokut za sebou. Nejen že se lišil jazyk, ve kterém byly napsány, ale také jejich výše. To je přece v pořádku…za vyšší překročení náleží pachateli vyšší pokuta, říkáte si. U pana Bořka to však bylo přesně naopak. Stejný typ vozidla, stejné místo a přeci obdržel vyšší pokutu za nižší překročení rychlosti a naopak. „To jsem z toho blázen,“ rozčiloval se pan Bořek.  

Ještě že si vzpomněl na D.A.S. a zaslal advokátům vzorek z obdržených pokut. Po prostudování nizozemských předpisů došli k závěru, že vydané pokuty rozhodně nejsou v pořádku. Úředníci se nejdřív vzpírali, protože jejich nový přístroj z budoucnosti přece nemohl udělat chybu. Nakonec ale souhlasili s dodatečnou kontrolou. Při ní se zjistilo, že radar má k dokonalosti opravdu daleko – někdy označil vozidlo pana Bořka za nákladní, jindy za obytný vůz. Žádná z pokut ale nebyla správná.  

Jak to dopadlo? Nizozemští úředníci zrušili všechny pokuty a panu Bořkovi se omluvili za zmatky. „Díky, pánové, za vaši asistenci. Já jenom doufám, že Nizozemsko své další technologické pokroky nejprve řádně otestuje, než je pustí do ostrého provozu,“ dodal s úsměvem na tváři.

Chcete i vy, aby za Vámi stál silný partner?

Zadáním telefonního čísla souhlasím s tím, že budu ve zvoleném čase osloven a kontaktován za účelem seznámení se s možnostmi od D.A.S.

Děkujeme!

Obratem vám zavoláme na telefonní číslo +420.

Chyba při zpracování požadavku,
zkuste to prosím později znovu!
Včera

Spor s pojišťovnou, který skočil triumfem

Spor s pojišťovnou, který skočil triumfem

Pan Martin měl opravdu smolný den. Připletl se do dopravní nehody, která nepoškodila jen jedno, ale dokonce dvě jeho auta zaparkovaná podél silnice. Když pak požadoval proplacení škod, pojišťovna si hbitě našla kličku, jak se své zodpovědnosti vyhnout.

Celý článek
Před týdnem

Jak vyhrát boj s Krajskou správou silnic?

Jak vyhrát boj s Krajskou správou silnic?

Výmoly, štěrk, nerovnosti na silnici. V nejlepším případě to odnese jen pneumatika, v horším případě i disk nebo další části auta. V případě pana Leoše to bylo obojí. S úhradou oprav za škodu to však tak jednoduché nebylo.

Celý článek
Před 2 týdny

Sluneční energie za všechny prachy

Sluneční energie za všechny prachy

Kdo nemá fotovoltaiku, jako by nebyl. Paní Marcela byla vždy nakloněná myšlence o vlastní solární elektrárně. Když se doslechla o moderním ekologickém trendu za výhodnou cenu, rozhodla se jednat. Její plány ale nabraly nečekaný směr.

Celý článek